U prostorijama Biskupskog ordinarijata u Banjoj Luci 5. ožujka održan je drugi po redu radni susret Sinodalnog tima Banjolučke biskupije.
Tim sačinjavaju predstavnici župnika, redovničkih zajednica, vjeroučitelja i vjernika laika, kao i oba biskupa.
Na početku susreta molio se Srednji čas iz Časoslova te poslušao kratki nagovor biskupa Franje Komarice.
Uslijedile su zatim njegove uvodne riječi, u kojima je naznačio sadržaj radnog susreta. Pohvalio je angažiranost župnika koji su svi poslali zatražena izvješća o stanju i mogućnostima glede veće i jače izgradnje crkvenog zajedništva, međusobne suradnje i svijesti zajedničkog poslanja svih članova župne zajednice, odnosno cijele biskupije. Izrazio je želju i nadu oko većeg i intenzivnijeg uključivanja vjernika laika, osobito mladih i djece, te je zazvao Božji blagoslov na zajednički rad Sinodalnog tima.
Nazočnima se potom obratio tajnik Sinodalnog tima fra Domagoj Šimić, koji je pročitao zapisnik s Prve sjednice iz studenog, te zapisnik s rekolekcije svih svećenika iz istog vremena, na kojoj se također govorilo o Sinodalnom putu.
Uslijedilo je opširno izlaganje pomoćnog biskupa mons. Marka Semrena, koordinatora Sinodalnog tima. Najprije je podsjetio što se sve uradilo od početka sinodalnog hoda pa do prošle godine. „Sinoda o sinodalnosti Crkve ima glavnu svrhu probuditi osjećaj zajedništva u Crkvi, oživjeti sudjelovanje svih, učiniti sve protagonistima i nastojati donijeti poruku radosne vijesti do nakraj zemlje. Sinodalnost započinje u nama: promjenom mentaliteta, osobnim obraćenjem, u zajednici ili bratstvu, u župi, u domu, na poslu, u našim crkvenim strukturama, a zatim se širi na službe i poslanje“, kazao je biskup Semren naglasivši kako su sve biskupske, redovničke i župne zajednice pozvane uključiti se u sinodsko savjetovanje slušanja, promišljanja i razlučivanja.
Zatim je iznio sažetak izvješća o pastoralu župa u biskupiji koja su poslali župnici, vjeroučitelji i redovnice. Opširnije se zadržao na nekoliko izvješća osobitih uzoraka zauzetog i uspješnog rada na području dušobrižništva mladih obitelji, vjeroučenika i mladih žena te mnogoljudnih i vitalnih župnih zajednica u Jacu i livanjskom kraju.
Pri kraju je naglasio kako bi se, između ostalog, od tradicionalne vjerske prakse trebalo sačuvati ono što je doista vrijedno, a da se uz pomoć Duha Svetoga treba otvarati i novim izazovima i mogućnostima crkvene i vjerske prakse u konkretnom životnom okruženju. „U svijetu u kojem tragovi Božje prisutnosti iščezavaju, vjernički, svećenički, redovnički će život djelovati jakim suobličenjem Kristu, po kojem će Bog opet biti vidljiv i prepoznatljiv. Odlučiti se za Isusa Krista, znači povjerovati u moć dobrote kao u jedinu pravu moć. Hrabro nastavimo i ustrajmo u vjernosti Kristu“.
Na kraju svog izlaganja mons. Marko je pročitao i najnoviji dopis glavnog tajništva Sinode iz Rima, koji je dao smjernice za pravljenje sažetka izvješća koja će svaka biskupija a onda i Biskupska konferencija BiH dostaviti u Rim na kraju svoga Sinodalnog puta.
Uslijedila je duga i plodna diskusija, a susret je završen molitvom za mir u Ukrajini i biskupovom zahvalom svima za njihov konstruktivan rad u Sinodalnom timu, objavljeno je na biskupija-banjaluka.org.
J.P., KT